Badania w projekcie DU…

Porozumienie Związków Zaw…

Europa potrzebuje STAL…

Porozumienie Związków Zaw…

Protest hutników w Ost…

Mariusz Ciupiński - Przew…

Nowi członkowie Śląski…

W Okręgowym Inspektoracie…

zmiana kierownictwa in…

Koleżanka Judith Kirton-D…

Wyrazy solidarności i …

industriAll Europe, Indus…

Na zielonych obcasach …

W siedzibie Porozumienia …

«
»
Facebook

Rozmowy związków zawodowych, rządu i pracodawców

Przedstawiciele górniczych central związków zawodowych z Kompanii Węglowej rozpoczęli rozmowy z zarządem, w obecności przedstawiciela rządu – Grzegorza Tobiszowskiego – w dniu 1 lutego 2015r. Tematy rozmów dotyczyły wypowiedzenia przez zarząd KW porozumienia z 17 lipca 2015, które dawało załodze KW gwarancję niezmiennych warunków płacy i pracy przez rok od przejścia do nowej spółki. Kolejne spotkanie w sprawie sytuacji w KW SA zaplanowano na dzień 3 lutego. Związki zawodowe oczekują, że pracodawca odstąpi od decyzji o wypowiedzeniu lipcowego porozumienia. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele PZZ „KADRA” – Wiceprzewodniczący Marek Gacka i Krzysztof Stanisławski – Przewodniczący MZZ Kadra Górnictwo.

Związki zawodowe są zaniepokojone propozycjami Zarządu Kompanii, który zaproponował wypłatę „czternastej pensji” w trzech ratach: pierwszą (25 procent świadczenia) pracownicy mieliby otrzymać 15 lutego, drugą (50 proc. świadczenia) – 30 czerwca, a trzecią (25 proc. świadczenia) – 30 września. Kompanijne centrale związkowe nie zgodziły się na tę sprzeczną z obowiązującymi porozumieniami propozycję, żądając terminowej wypłaty pieniędzy – do 15 lutego.

Wypowiedziane przez Zarząd porozumienie ze stroną społeczną gwarantowało pracownikom Kompanii przejście do nowej spółki (Polskiej Grupy Górniczej) na zasadach art. 23′ Kodeksu pracy. Zapis ten w praktyce gwarantuje załodze przez rok zachowanie dotychczasowych zasad zatrudnienia i wynagradzania. Związki zawodowe Kadra chcą również rozmawiać o poziomie wynagrodzeń i zatrudnienia w Polskiej Grupie Górniczej (tzw. Nowa Kompania Węglowa) a także o nowych założeniach planów techniczno-ekonomicznych Spółki w kontekście powołania Polskiej Grupy Górniczej.

Równocześnie do trwających rozmów w Kompanii Węglowej trwają negocjacje w Katowickim Holdingu Węglowym SA, gdzie Zarząd przygotował propozycje rozłożenia wypłaty nagrody rocznej na 2 raty.

Wiceprzewodniczący Bogusław Studencki i Krzysztof Stefanek wzięli udział w dniu 1 lutego 2016r. w posiedzeniu Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, które zorganizowano z inicjatywy związków zawodowych działających na KWK Makoszowy. Komitet zajął się oceną aktualnych problemów branży oraz sytuacją kopalni Mokoszowy, która do dzisiaj nie ma inwestora.