Europa potrzebuje STAL…

Porozumienie Związków Zaw…

Protest hutników w Ost…

Mariusz Ciupiński - Przew…

Nowi członkowie Śląski…

W Okręgowym Inspektoracie…

zmiana kierownictwa in…

Koleżanka Judith Kirton-D…

Wyrazy solidarności i …

industriAll Europe, Indus…

Na zielonych obcasach …

W siedzibie Porozumienia …

«
»
Facebook

Spotkanie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Klimatycznej

Związki zawodowe skupione w Radzie Koordynacyjnej IndustriALL Polska odbyły w dniu 10 kwietnia 2015r. spotkanie z Panem Marcinem Korolcem – Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Klimatycznej w siedzibie Ministerstwa Środowiska. Spotkanie zostało poświęcone sprawom polityki klimatycznej polskiego rządu w świetle polityki unijnej. Związki zawodowe podjęły również dyskusje na tematy przyszłej współpracy związków zawodowych zrzeszonych w Radzie Koordynacyjnej IndustriALL Polska z Pełnomocnikiem i z rządem RP. W spotkaniu PZZ „KADRA” reprezentowali Wiceprzewodniczący PZZ „KADRA” Bogusław Studencki i Grzegorz Trefon.

Pan Marcin Korolec wraz z kierownictwem departamentów z Ministerstwa Środowiska odpowiedzialnych za sprawy klimatyczne powitał na spotkaniu stronę związkową oraz na wstępie przekazał informacje z ostatnich dyskusji nad nowym globalnym porozumieniem klimatycznym, a także w sprawie projektów nowych dokumentów legislacyjnych Unii Europejskiej. Strona związkowa i Pan Pełnomocnik wymienili się na wstępnie swoimi opiniami oraz wyrazili ogólną deklarację współpracy w zakresie przygotowanych zmian w dyrektywie ETS, szczególnie w zakresie przydzielania darmowych uprawnień do emisji. Pan Minister M. Korolec omówił również plany prac związane ze zdefiniowaniem funduszu modernizacyjnego, którego wartość jest szacowana na kwotę 130 mld złotych. Minister był bardzo zainteresowany opiniami związków zawodowych skupionych w grupie industriALL Polska w zakresie definiowania systemu wsparcia dla przemysłów zagrożonych ucieczką emisji. W jego opinii bardzo ważne jest to jak obecnie będziemy definiować kształt systemu i bardziej realnie czy administracyjnie – jak będziemy przyznawać uprawnienia dostosowane do realnych potrzeb polskiej gospodarki i przemysłu. W tej sprawie odbywa się krótka dyskusja w Ministerstwie Środowiska. Minister ocenił również, że w sprawie globalnego porozumienia klimatycznego jest wola wielu znaczących krajów do zawarcia globalnej umowy klimatycznej w Paryżu, lub dołączenia się części krajów zaraz po ustaleniach ze Szczytu Klimatycznego. Pozostaje jednak ważne pytanie co poszczególne liczące się kraje wniosą do nowej umowy wielostronnej oraz na jakie wyrzeczenia zgodzą się najważniejsze Państwa. Minister omówił znaną część deklaracji nowych celów redukcji emisji CO2 w największych Państwach. Szczegółowo omówił też sprawę październikowego porozumienia unijnego oraz podkreślił, że bez tych ustaleń na Radzie Europejskiej nie byłoby tyle darmowych uprawnień ile jest obecnie zapisane dzięki tym ustaleniom. Polska ma też zagwarantowane więcej wpływów niż gdyby nic się nie zmieniło i nie podpisano Porozumienia w UE.

20150410_121203

W imieniu Biura Koordynacyjnego industriALL głos zabrał Kazimierz Grajcarek z SGiE NSZZ „Solidarność”, który podziękował w imieniu wszystkich central przemysłowych za zorganizowanie spotkania. Przewodniczący potwierdził składane do rządu RP, w tym do Pani Premier Ewy Kopacz wnioski o przygotowanie szczegółowych analiz skutków społecznych i gospodarczych wdrażania nowej polityki oraz poprosił o skomentowanie problemu wyrażania deklaracji przez Unię Europejską za Polskę.

Głos zabrał również Zbigniew Kaniewski – przewodniczący Federacji NSZZ Przemysłu Lekkiego (OPZZ), który przekazał również swoje uwagi po ostatnich rozmowach z przedstawicielami polskich pracodawców i producentów. Jego związek zawodowy jest bardzo zaniepokojony kosztami pakietu.

W czasie spotkania Bogusław Studencki i Grzegorz Trefon omówili działania i stanowiska podejmowane przez związki zawodowe „KADRA” oraz przez naszą krajową centralę związkową (Forum Związków Zawodowych). PZZ „KADRA” przy definiowaniu swoich stanowisk zawsze wychodzi o problemu zagrożenia trwałości miejsc pracy oraz kończy w swoich opiniach na potrzebie ochrony miejsc pracy dla polskich pracowników. Przedstawiciele PZZ „KADRA” zwrócili uwagę Ministra Marcina Korolca na temat zdefiniowanych zagrożeń w dokumentach rządowego centrum legislacyjnego w sprawie utraty miejsc pracy w sektorze górnictwa węgla kamiennego i brunatnego, oraz wyrazili swoje obawy o miejsca pracy. PZZ „KADRA” oczekiwałoby w sprawie prowadzonych negocjacji klimatycznych ustalenia osoby łącznika, który z naszego związkowego ramienia wchodziłby w skład polskiej delegacji na Szczyt co pozwoliłoby zachować płynność wymiany informacji. Po dyskusji Pan minister zadeklarował, że omówi tę sprawę oraz dokona oceny formalnych możliwości i udzieli szczegółowej odpowiedzi na następne spotkanie ze związkami zawodowymi.

PZZ „KADRA” zwróciło się również z prośbą o organizację spotkania z ekspertami Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Nasza organizacja oczekuje przygotowania szczegółowych prezentacji przez ekspertów, z aktualnymi danymi w zakresie problematyki krajowej emisji gazów cieplarnianych w przedsiębiorstwach objętych kontrolą tej instytucji. PZZ „KADRA” zauważyło, że nasza centrala – Forum Związków Zawodowych – opiniowała w przeszłości podpisaną już przez Prezydenta RP ustawę o OZE oraz skierowaną do Sejmu RP nową ustawę o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. W związku z pracami legislacyjnymi zauważamy zwiększenie uprawnień KOBiZE i URE, oraz powołanie nowych instytucji (OREO), od których będziemy wymagać regularnych informacji w sprawach klimatycznych, ochrony środowiska i energetycznych. Pan Minister zadeklarował, że w przyszłym miesiącu br. odbędzie spotkanie z przedstawicielami KOBiZE, które bezpośrednio podlega pod MOŚ. Eksperci zaprezentują najświeższe dane jakimi dysponuje resort. Pan Minister ma też nadzieję wypowiedzenia się związków zawodowych w sprawach NER400 czy MSR (Market Stability Reserve) czy innych spraw systemu dotyczących ETS dla przemysłu, które mają być dyskutowane na forum UE jeszcze w tym roku.

W temacie MSR Rada Europejska lub KE będą inicjować eksperckie omówienie aspektów technicznych związanych z praktycznym utworzeniem rezerwy stabilności i jej działalności. EU ETS MSR ma być istotnym elementem systemu, który obejmuje ponad 11.000 fabryk, elektrowni i innych instalacji przemysłowych z 31 krajów, w tym 28 krajów UE. Ze składanych wcześniej deklaracji wynika, że wysiłki UE mają służyć zapewnieniu równowagi rynkowej i wspomagania rocznego wzrostu liniowego współczynnika redukcji. Zgodnie z już zawartymi ustaleniami aby osiągnąć ogólny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 roku o 40% poniżej poziomu z 1990 roku, KE zaproponowała zwiększenie współczynnika redukcji liniowej o 2,2% rocznie od 2021 roku, gdy obecnie ten wskaźnik wynosi 1,74% rocznie.

PZZ „KADRA” zwróciło również uwagę na organizowane przez MOŚ konkursy, w których części np. dotyczącej edukacji ekologicznej i nie tylko, uwzględnia się w grupie beneficjentów organizacje pozarządowe, a brakuje w nich zapisów pozwalających organizacjom działających na podstawie ustawy o związkach zawodowych identycznego dostępu do udziału w konkursowych projektach, finansowanych ze środków unijnych i krajowych.

Wiceprzewodniczący Bogusław Studencki podjął się również omówienia kwestii dotyczącej działalności zespołu ds. rozwoju polskiego górnictwa oraz włączył się w dyskusje z przedstawicielami MOŚ odnośnie możliwości składania za pośrednictwem Komisji Europejskiej skarg do WTO.

Grzegorz Trefon