W dniu 11 listopada 2013r. odbyło się oficjalne rozpoczęcie szczytu klimatycznego COP19 w Warszawie, który potrwa do 22 listopada 2013r. W uroczystościach otwarcia brał udział Przewodniczący PZZ ?KADRA” Dariusz Trzcionka, który reprezentował wczoraj Forum Związków Zawodowych na Szczycie. Wśród pozostałych obserwatorów związków zawodowych, którzy będą brać udział w rozmowach klimatycznych znajdują się też Przewodniczący FZZ – Tadeusz Chwałka, Tomasz Jasiński i Grzegorz Trefon. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się wczoraj na Stadionie Narodowym otwarciem przez Przewodniczącego poprzedniego szczytu w Dausze Abdullah’a bin Hamad Al-Attiyah. Nowym Przewodniczącym Szczytu został wybrany Pan Marcin Korolec – polski Minister Środowiska.
Pan Minister Marcin Korolec obok Prezydent Miasta Warszawy – Pani Hanny Gronkiewicz-Walc powitał delegatów krajowych, przedstawicieli świata nauki, obserwatorów, zaproszonych gości, którzy rozpoczną negocjowanie globalnego porozumienia klimatycznego. Według Pana Ministra na szczycie powinno dojść do uzgodnień fundamentów porozumienia, które ma zostać podpisane w 2015 r., czyli na Szczycie w Paryżu. W trakcie swojego wystąpienia podkreślił, iż widzi gotowość wszystkich stron do osiągnięcia porozumienia i jest przeświadczony, że końcowe wyniki będą bardzo dobre. Minister podkreślał, że pojedynczy kraj albo nawet ich grupa nie jest w stanie zrobić wiele dla klimatu, bo to jest problem o zasięgu globalnym. Tylko razem, jak tu jesteśmy, możemy coś zdziałać – zaznaczył.
W czasie uroczystości otwarcia Pani Christiana Figueres Sekretarz Generalna Ramowej Konwencji ONZ ws. Zmian Klimatycznych za najważniejsze obecnie zagadnienia wskazała opracowanie mechanizmu finansowania polityki klimatycznej i nakreślenie jej scenariuszy na okres po 2020 r. Jej zdaniem przy obecnym nastawieniu władz, społeczeństw, ale też środowisk biznesowych globalne porozumienie jest w zasięgu ręki. Tu nie ma wygranych i przegranych, wszyscy albo wygrywamy albo przegrywany” – mówiła Figueres.
Uroczystości z dnia 11 listopada 2013r. rozpoczną cykl debet, konferencji, spotkań i innych wydarzeń gdzie nie powinno zabraknąć głosu polskich związków zawodowych oraz polskiego górnictwa.