W dniach 9 – 10 kwietnia 2014 roku w Toruniu odbyła się debata partnerów społecznych w sprawie ?Ramowego planu działań na rzecz zatrudniania młodych”, w której z ramienia Forum Związków Zawodowych udział wzięli: Przewodnicząca Komisji Młodych Wioletta Janoszka, Wiceprzewodniczący KM Łukasz Bukowski, a także Członek Zarządu KM Maja Bakuła.

Bezrobocie wśród młodych to jeden z ważniejszych problemów Europy. Podczas panującego obecnie kryzysu zarówno gospodarczego jak i finansowego brak perspektyw na rynku pracy dotyka ludzi młodych bardziej niż jakąkolwiek inną grupę społeczną, co zauważalne jest po wysokiej i wciąż rosnącej stopie bezrobocia wśród młodych.

Wśród osób posiadających pracę większość zatrudniona jest na część etatu, umowy czasowe, czy umowy ?śmieciowe”. Niezbędne są dziś działania, aby zapewnić nie tylko więcej miejsc pracy ale również lepszej pracy i lepszych umów, które dadzą młodym poczucie stabilizacji i możliwość rozwoju osobistego, a także umożliwią zakładanie rodzin.

W pierwszej części debaty omówiono bieżącą sytuację osób młodych na polskim i europejskim rynku pracy, do której wprowadzenie poprowadził dr Jan Czarzasty ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Bardzo istotnym elementem tej prezentacji było poruszenie problemu coraz większego zagrożenia ze strony NEET-sów (z angielskiego not in employment, education or training), czyli osób, które nie uczą się, nie pracują i nie przygotowują się do zawodu. Istnieje wiele przyczyn, z powodu których coraz bardziej rośnie grupa NEET-s, są to między innymi takie zakresy jak: niepełnosprawność, pochodzenie, czy młodzi z rodzin niepełnych. W UE udział NEET-s (w grupie osób do 24 roku życia) to 12,90% w tym 51,2 % to osoby bezrobotne, a 52% nigdy nie podjęło zatrudnienia. Dla porównania w Polsce udział NEET-sów w tej samej grupie wiekowej to 11,6%, w tym 54,3% to osoby bezrobotne. Niepokojący jest fakt, że relatywnie wysoki udział w tej grupie w Polsce stanowią osoby ze średnim wykształceniem.

Młodzi są grupą bardzo zróżnicowaną wśród których występują znaczne luki kompetencyjne. Dlatego ważne jest aby dopasowanie kwalifikacji występowało na wszystkich etapach życia zawodowego w oparciu o analizę potrzeb kompetencyjnych polskiego rynku pracy.

W dalszej części spotkania omówiona została zawartość dokumentu dotyczącego Europejskich ram działania na rzecz zatrudnienia młodych. Podczas spotkania prowadzono prace dotyczące zatwierdzenia tłumaczenia dokumentu, dokonanego przez EC/Translation Fund na zlecenie polskich organizacji partnerów społecznych.

Kolejna część spotkania poświęcona została założeniom Raportu dotyczącego sytuacji osób młodych na rynku pracy. Omówiono realne możliwości indywidualnych działań partnerów społecznych oraz zakres i formy podjęcia działań wspólnych na rzecz aktywizacji młodych na rynku pracy. Następnie uczestnicy debaty przedstawili przykłady dobrych praktyk wśród polskich pracodawców, które dotyczyły ułatwień w wejściu na rynek pracy osobom młodym.