W dniach 9 – 12 grudnia 2024 r. koleżanki i koledzy ze związku zawodowego KADRA przy KWB Bełchatów i naszej centrali zaangażowali się w spotkania w Brukseli poświęcone procesom transformacji energetycznej Bełchatowa i Polski. Wizyta pozwoliła na rozmowy z ekspertami EKZZ, industriAll Europe, a także na omówienie spraw związanych z energią w Parlamencie Europejskim dzięki gościnności Pana Dariusza Jońskiego (EPP) – europosła ziemi łódzkiej.
W spotkaniach w Brukseli brali udział Arkadiusz Błaszczyk, Michał Kęsy, Monika Kulbat, Joanna Maruszak (Prezydium ZZ KADRA KWB Bełchatów) i Grzegorz Trefon.
Obecnie transformacja energetyczna Bełchatowa wkracza w nową fazę, w czasie której udział partnerów społecznych podregionu bełchatowskiego, ich wiedza o zachodzących zmianach oraz o planach europejskich instytucji ma znaczenie dla polskich pracowników. ZZ KADRA KWB Bełchatów miało możliwość przeglądu i wymiany opinii z europosłem Dariuszem Jońskim o transformacji energetycznej. Podczas wizyty Kadra omówiono jakie powinny być kolejne kroki, które mogą zostać podjęte na rzecz Bełchatowa, woj. łódzkiego i Polski, w tym z udziałem przedstawicieli pracowników. Dyskutowano również, że powinny odbyć się rozmowy z całą stroną społeczną z Bełchatowa i woj. łódzkiego. Demokratyczna transformacja energetyczna angażująca obywateli, przedstawicieli związków zawodowych z Bełchatowa, samorządowców, a także pracodawców górniczych powinny stać podstawą do kształtowania zmian jakie dokonywać się będą w regionach górniczych woj. łódzkiego i w całej Polsce.
Europoseł Dariusz Joński podkreślił, że jeśli myśli się o nowej lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce to myślimy o Bełchatowie, dlatego że mamy tutaj kompetentnych ludzi, w kopalni i elektrowni pracuje 7 tysięcy pracowników, a razem ze spółkami ok. 10 tysięcy osób. Zakład zabezpiecza ponad 20% energii elektrycznej dla Polski. W Bełchatowie mamy również w pełni przygotowaną infrastrukturę dla tej nowej inwestycji energetycznej. Arkadiusz Błaszczyk – Przewodniczący ZZ KADRA KWB Bełchatów zdecydowanie i wielokrotnie podkreślił w czasie rozmowy, że związki zawodowe chcą elektrowni atomowej na terenie Bełchatowa – link. Unikalne zasoby i kompetencje pracowników z Bełchatowa będą jeszcze długo potrzebne, i mogą dalej służyć Polsce. W tym regionie górniczym potrzeby sprzyjają nowym planom przygotowywanym przez pracodawcę i są niezmiernie istotne dla lokalnej społeczności.
Spotkania w Brukseli były pełne interesujących momentów kiedy przedstawiciele Kadry, znający realia i sprawy lokalnych środowisk mogli dać wyraz swoim poglądom, a także pozyskać wiele nowych informacji służących lepszemu zrozumieniu wyzwań i szans stojących przed pracownikami kopalni i elektrowni w Bełchatowie.
W dniu 9 grudnia 2024 r. odbyło się robocze spotkanie z Ben Lennon, doradcą największego związku zawodowego w UE – ETUC, który zajmuje się sprawami polityki energetycznej, środowiskowej, polityką przemysłową i sprawiedliwą transformacją. Z naszym kolegą rozmawiano o pracach i stanowiskach EKZZ, a także omówiono obecne wyzwania dla pracowników kopalni i elektrowni w Bełchatowie.
Członkiem Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych jest nasza krajowa centrala – FZZ. EKZZ reprezentuje ponad 45 milionów pracowników i zapewnia reprezentację pracowników przed instytucjami europejskimi jako uznany przez KE ponadsektorowy partner społeczny. Obecnie w związku z powołaniem nowej Komisji Europejskiej, w grudniu 2024 r. władze EKZZ omawiają jak wspierać procesy sprawiedliwej transformacji oraz jak chronić i tworzyć wysokiej jakości miejsca pracy w Europie, prowadząc w tych sprawach dialog z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i z Antonio Costa Przewodniczącym Rady Europejskiej.
KADRA uczestniczyła również w dniu 11 grudnia 2024 r. w Brukseli w posiedzeniu plenarnym europejskiego Komitetu Dialogu Społecznego w Górnictwie (Sectoral Social Dialogue Committee Extractive Industries). W tym spotkaniu brali udział przedstawiciele europejskich pracowników przemysłu wydobywczego – strona związkowa reprezentowana przez delegację Europejskiego Związku Zawodowego industriAll, a także przedstawiciele 5 organizacji pracodawców górniczych (Euromines, Eurocoal, IMA Europe, Aggregates Europe UEPG i APEP). Na spotkaniu zaprezentowane zostało stanowisko strony pracowników i pracodawców – Przemysł wydobywczy i jego pracownicy w centrum Europejskiego Ładu Przemysłowego na rzecz wysokiej jakości miejsc pracy (The extractive industry sector and its workers at the heart of the European Industrial Deal for good quality jobs). Dyskutowano również na tematy odnoszące się do surowców krytycznych. W posiedzeniu brali udział przedstawiciele DG GROW i DG EMPL z Komisji Europejskiej, z którzy omówili m.in. założenia nowej KE w sprawach dotyczących rynku pracy, czy tzw. 'clean industrial act’, a także tematykę w sprawie konkurencyjności europejskiego przemysłu. KADRA wypowiadała się prezentując polskie stanowiska i informacje o działaniach w Polsce, m.in. w czasie omówienia prac przez stronę europejskich pracowników (industriAll Europe), które następnie zostały poddane dyskusji ze stroną europejskich pracodawców górniczych. KADRA miała w części spotkania prezentację poświęconą: Sprawiedliwej transformacji w górnictwie w regionach węglowych: najnowsze informacje z Polski. Prezentacja została przedstawiona przez Grzegorza Trefona i Arkadiusza Błaszczyka, a odnosiła się do aktualnych informacji dotyczących sytuacji w Polsce, szczególnie na Śląsku i w regionie Bełchatowa.
W czasie posiedzenia została omówiona realizacja projektów unijnych NEPSI i SODISEES, w tym odbyte i planowane spotkania w tym Polsce, a także na koniec posiedzenia przedstawiciele pracodawców omówili dlaczego i komu przyznane zostały nagrody europejskim firmom górniczym (EUROMINES Health & Safety Awards).
Grzegorz Trefon
Galeria zdjęć: