16 grudnia 2014 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, w ramach projektu ?Przygotowanie przez partnerów społecznych strategii partnerstwa na lata 2014 ? 2020? odbyła się konferencja pt. ?Udział partnerów społecznych w systemie wdrażania Funduszy Europejskich 2014 ? 2020?. Forum Związków Zawodowych reprezentowali: ekspert FZZ Zygmunt Mierzejewski, Grzegorz Trefon z Porozumienia Związków Zawodowych KADRA.

Konferencję otworzył przewodniczący Komisji Funduszy Strukturalnych BCC Marcin Tumanow, który zaprezentował założenia projektu i przedstawił kluczowe postulaty partnerów społecznych z ?Białej księgi partnerstwa?. Podczas prezentacji uczestnicy czterokrotnie głosowali w grupach administracja i partnerzy spoza administracji. Pytania dotyczyły oceny uczestników dotychczasowego włączania partnerów społecznych w programowanie perspektywy 2014-2020.

Dyrektor Departamentu Koordynacji Strategii i Polityk Rozwoju w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Agnieszka Dawydzik omówiła organizację partnerstwa i dokonała oceny udziału partnerów społecznych w programowaniu wsparcia z Funduszy Europejskich 2014-2020.

W drugiej części konferencji odbyła się debata pt. ?Co administracja i partnerzy społeczni mogą zrobić dla wzmocnienia realizacji zasady partnerstwa w okresie programowania 2014-2020?? Uczestnikami debaty byli: zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Wdrażania Funduszy Unii Europejskiej w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Konstancja Piątkowska, dyrektor Departamentu Programów Pomocowych w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Michał Ziętara, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Paweł Chorąży, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego Leszek Król, wiceprezes zarządu Dolnośląskich Pracodawców z Konfederacji Lewiatan, kierownik Działu Programów Europejskich w NSZZ Solidarność Elżbieta Wielg oraz ekspert FZZ Zygmunt Mierzejewski.

W swoim wystąpieniu reprezentant Forum Związków Zawodowych odniósł się do podkreślanego wielokrotnie potencjału partnerów społecznych. Administracja na podstawie swoich doświadczeń i teoretycznych rozważań wprowadza rozwiązania, które muszą zetknąć się z praktyką. ?Dziwi nas, że tak wielki potencjał praktyków, którzy testują rozwiązania i pokazują mankamenty wprowadzanych rozwiązań jest pomijany, co skutkuje wieloma problemami i koniecznością częstych zmian ?na ślepo?. Jak to wygląda pokazuje jeden z przykładów. Kiedy wystąpiłem o dodatkowe środki na dialog społeczny dyrektor MRR odpowiedział, że z jego analiz wynika, że nie są potrzebne gdyż rozwija się najlepiej w UE?- mówił ekspert FZZ. Dodał, że nie można pomijać partnerów społecznych w pracach dotyczących funduszy europejskich na wszystkich szczeblach.

Przedstawiciel FZZ omówił mankamenty prac Komitetów Monitorujących. Jako przykład podał posiedzenie KK NSRO z 15 grudnia 2014 r., gdzie w prezentacji dotyczącej realizacji Programu przedstawiono, że inwestycje w B+R są niewystarczające. Założone wskaźniki nie będą zrealizowane, co więcej poziom spada z rok do roku. ?Na moje pytanie o przyczyny i pogłębioną analizę uzyskałem odpowiedź, że zawnioskowano o zmianę wskaźników. Widać więc dobitnie konieczność zmiany działania KM?- mówił Zygmunt Mierzejewski.

Istotnymi postulatami, które powinny być przedstawione stronie rządowej są: podniesienie rangi zasady partnerstwa, zwiększenie otwartości systemu realizacji polityki spójności na udział partnerów społecznych, systematyczna ewaluacja zasady partnerstwa oraz poprawa wykorzystania potencjału partnerów społecznych w realizacji polityk publicznych.

?Dlaczego pomimo nierealizowania zasady włączania partnerów społecznych w przygotowanie programów operacyjnych w województwach to się nie zadziało? Nie jest dobrym tłumaczenie, że rząd nic w tej kwestii nie może zrobić.? ? powiedział.

Zygmunt Mierzejewski

 

Fot. FZZ