W dniach 26-30 września pod patronatem zrzeszenia związków zawodowych EKZZ (ETUC) odbyła się kolejna konferencja w ramach spotkań pomiędzy młodzieżowymi związkami zawodowymi z Unii Europejskiej i Turcji w Kopenhadze. Było to już ostatnie spotkanie z cyklu pt. „Dialog pomiędzy organizacjami związkowymi z Turcji i UE w kontekście młodych osób”, które odbywały się w Turcji oraz w Europie. Przedstawicielami reprezentującymi Polskę byli Piotr Obrębski, Grzegorz Malczewski i Marek Ryl (Komisja Młodych Forum Związków Zawodowych), a także koleżanki i koledzy z KM OPZZ i KM NSZZ Solidarność.

Konferencja podnosiła bardzo ważne tematy związane z przyszłością działalności związków zawodowych oraz trendów rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów a zarazem ich współpracy w osiągnięciu lepszej kooperacji na arenie Europy i Turcji. Istotną częścią spotkania była prezentacja duńskich związków zawodowych. Przedstawiono jak zostały skonstruowane zrzeszenia związków zawodowych, do których należą:

  • Akademikerne ? The Danish Confederation of Professional Associations – zrzesza związki zawodowe do których należą członkowie z wyższym wykształceniem np. prawnicy, lekarze, dentyści, inżynierowie, profesorowie oraz tzw. „white collar workers”
  • FTF ? Confederation of Professionals in Denmark – członkami są nauczyciele, dziennikarze, aktorzy, pracownicy banków, policjanci;
  • LO, The Danish Confederation of Trade Unions – powstała w 1898r. – zrzeszają takie zawody jak kierowcy autobusów, malarze, pracownicy fizyczni, elektrycy oraz „blue collar workers”.

Na prezentacjach przedstawicieli związków zawodowych można było dowiedzieć o ich strukturach, jak wygląda ich działalność, w jaki sposób są finansowane poszczególne organizację, jak wygląda rynek pracy w Danii w kontekście młodych pracowników. Poruszane były również problemy w związku z pozyskiwaniem młodych członków, duży nacisk stawia się właśnie na sposoby agitacji w których używa się  internetu (mediów społecznościowych) oraz organizowanie spotkań na których w bezpośredni sposób przekonuje się do uczestnictwa w ruchu związkowym. Związki zawodowe przez swoją długą działalność (mają blisko 100 lat) oraz zebrane doświadczenie zbudowały silną pozycję w Danii.

Dużo czasu oraz zaangażowania zostało poświęcone tematowi zmian klimatycznych. Temat ten jest w dużym stopniu omawiany w Europie. Do 2030 roku Unia Europejska przyjęła trzy główne cele: ograniczenie o 40% emisji gazów cieplarnianych, zapewnienie 27% udziału energii odnawialnej w całkowitym użyciu oraz zwiększenie o 27% efektywności energetycznej. Wspomniane cele są wyzwaniem dla związków zawodowych ponieważ ograniczenia emisji CO2 spowodują zwolnienia w sektorach górnictwa oraz energetyki. Związki zawodowe powinny uświadamiać pracowników i pomóc w szkoleniu i znalezieniu nowej pracy.

Ostatnim bardzo ciekawym tematem były sposoby pozyskiwania nowych członków oraz zmiana wizerunku związków zawodowych. Temat był bardzo burzliwy, gdyż pokazał że jest to problem w każdym z krajów uczestniczących w seminarium. Przeprowadzony warsztat ukazał, że jest bardzo duża ilość sposobów propagowania ruchu związkowego i pozyskiwania nowych członków.

Do najciekawszych pomysłów można zaliczyć:

  • krótki film ukazujący jakie mogą być możliwości z uczestnictwa w związku zawodowym,
  • możliwości oddziaływania na współdziałanie z pracodawcami w obszarach związanych ze sprawami pracowniczymi;
  • możliwości treningów dla młodych członków z prawa pracy;
  • przedstawienie problemów na rynku pracy, z którymi mogą spotkać młodzi pracownicy – materiały informacyjne;
  • organizacja spotkań w celu rozpowszechnienia działalności związku zawodowego;
  • działalność w internecie np. facebook.

Pami 1 2

Dołączono „Strategic Document” oraz „ETUC Youth position on Climate Change„.

Opracował Marek Ryl