Europejski Związek Zawodowych industriAll w dniach 11-12 lutego zorganizował w Katowicach warsztat dotyczący dialogu społecznego na rzecz dobrych warunków pracy w górnictwie. Warsztat był częścią projektu SODISEES realizowanego przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej przez organizacje partnerów społecznych Europejskiego Komitetu Sektorowego Dialogu Społecznego ds. Przemysłu Wydobywczego.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele polskich związków zawodowych: PZZ „KADRA” (Krzysztof Stanisławski, Kamil Załuski, Arkadiusz Błaszczyk, Grzegorz Trefon, Joanna Maruszak), a także SGiE NSZZ „Solidarność”. Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele organizacji związkowych i organizacji pracodawców z Belgii, Francji, Hiszpanii, Grecji i Węgier.
Spotkanie powitaniem gości otwarli przedstawiciele polskich organizacji, w tym Krzysztof Stanisławski za PZZ „KADRA”, który w czasie warsztatu przedstawił też mechanizmy funkcjonowania dialogu społecznego w Polsce. Dialog społeczny poprzez negocjacje na wielu poziomach przyczynia się zapewnieniu dobrych miejsc pracy wysokiej jakości, a przemysł wydobywczy w Polsce w zawsze ogrywał znaczącą rolę w Polskiej gospodarce.
W kontekście jakości miejsc pracy nie sposób zadbać o ich jakość bez dbałości i troski o bezpieczeństwo pracy. W czasie warsztatu Pani Dyrektor Alicja Stefaniak z omówiła działania WUG w Polsce w tym rolę kształtowania bezpiecznych warunków pracy w polskich zarówno podziemnych zakładach górniczych jak i zakładach odkrywkowych. Rzetelna identyfikacja zagrożeń dla środowiska pracy i bezpieczeństwa powszechnego, prowadzone działania prewencyjne są istotne poprawy bezpieczeństwa osób zatrudnionych i zmniejszenia uciążliwości pracy. Związek Pracodawców Polska Miedź skupił się w swoje prezentacji na znaczeniu surowców dla gospodarki w Europie, gdzie ponad 70% produkcji zależy od nich.
Wysokiej jakości miejsca pracy wymagają aby zadbać o odpowiednią profilaktykę służącą poprawie stanu bezpieczeństwa. Bez niej będzie trudno zapewnić godne miejsca pracy. Ważna pozostaje promocja kultury bezpieczeństwa pracy i podnoszenie poziomu edukacji w zakresie bhp oraz dbanie o systematyczne wzmacnianie jakości szkoleń. Ważny jest również poziom wiedzy wśród załogi i nabywanie, potwierdzanie kwalifikacji górniczych wśród pracowników sektora górniczego.
Wyniki badań dotyczących wzmocnienia standardów zatrudnienia i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym poprzez dialog społeczny przedstawili eksperci firmy Syndex. Nasza koleżanka Joanna Maruszak z ZZ KADRA w KWB Bełchatów omówiła polskie doświadczenia związane z poprawa warunków zatrudnienia, a także rosnące znaczenie kobiet w górnictwie odkrywkowym, w tym to jak właściwie zapewniać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Kamil Załuski skupił się na roli negocjowania wynagrodzeń za pracę w nadgodzinach, szczególnie w odniesieniu do osób dozoru górniczego. W czasie spotkania porównano różne praktyki dialogu społecznego i jego skuteczność.
W czasie drugiego dnia warsztatów uczestniczy udali się z wizytą do Kopalni Guido gdzie zapoznano się jak ważne w regionach górniczych ma zachowanie górniczego dziedzictwa.
Grzegorz Trefon
Galeria: