Europejski Związek Zawodowy industriAll dostrzega aktualne starania Polski, działania związków zawodowych w Hucie Częstochowa m.in. opisane przez Mariusza Ciupińskiego – Przewodniczącego MZZ KADRA w Hucie Częstochowa.
Pozytywny przykład działań związków zawodowych w Polsce, działań grupy Węglokoks i rządu RP przyczynił się do odrodzenia produkcji przemysłu stalowego w tej Hucie Stali. Nasi koledzy ze związku zawodowego KADRA i pozostałych central związkowych w tym zakładzie od wielu miesięcy uparcie zabiegali o odtworzenie produkcji stali, co nastąpiło 20 stycznia 2025 r. Również w Unii Europejskiej związki zawodowe podejmują nieustanne działania na rzecz poprawy sytuacji pracowników hutnictwa, a także aby przywrócić do działania nie tylko ten sektor, ale cały PRZEMYSŁ.
Judith Kirton-Darling, sekretarz generalna IndustriAll Europe zauważyła, że „IndustriAll Europe opowiada się za solidnym planem działania wspierającym europejskich hutników. Historia sukcesu w Częstochowie jest dowodem na to, że dzięki jasnej strategii i polityce przemysłowej produkcja stali w Europie może przetrwać obecny kryzys. To ożywienie wyznacza nowy rozdział dla polskiego i europejskiego hutnictwa, które w ostatnich latach stanęło w obliczu poważnych wyzwań”.
„Związki zawodowe były w czołówce, niestrudzenie opowiadając się za wznowieniem produkcji w Częstochowie. Ich wysiłki, wraz ze wsparciem ze strony Węglokoksu i polskiego rządu, odegrały kluczową rolę w umożliwieniu tego powrotu, co stanowi inspirację dla trudnych sytuacji w innych miejscach. Jednak ich długoterminowa przyszłość zależy od europejskich działań w zakresie cen energii, nieuczciwych praktyk handlowych i wsparcia lokalnego popytu”.
https://news.industriall-europe.eu/Article/1194
Deindustrializacja oddaliła się od polskich hutników w Częstochowie, lecz pozostaje trudną rzeczywistością dla innych pracowników w całej Europie. W ostatnich miesiącach ogłoszono utratę ponad 110 000 miejsc pracy w przemyśle europejskim. Dlatego związki zawodowe wskazują na PILNĄ potrzebę działania.
IndustriAll wzywa władze aby w Europie podjąć pilnie działania. Pracownicy wyjdą na ulice Brukseli w dniu 5 lutego 2025 r. aby upewnić się, że nowy Plan dla Czystego Przemysłu (Clean Industrial Deal) zapowiedziany wcześniej przez Panią Ursula von der Leyen – Przewodniczącą Komisji Europejskiej będzie zakładał działania na rzecz dobrych miejsc pracy w przemyśle, i będzie mieć pokrycie w realnych działaniach. Pracownicy i przemysł w Polsce oraz w Europie domagają się czegoś więcej niż tylko retoryki na temat wysokiej jakości miejsc pracy. Europa znajduje się w głębokim kryzysie, cierpimy z powodu złych decyzji korporacyjnych, opóźnionych inwestycji i braku jasnej europejskiej strategii przemysłowej. Z tych powodów nowy Clean Industrial Deal musi chronić pracowników, zabezpieczać miejsca pracy, napędzać inwestycje, gwarantować możliwości przekwalifikowania i podnoszenie kwalifikacji.
Związki zawodowe nawołują do działania w całej Europie, a industriAll Europe zapowiedziało euro-manifestację w Brukseli w dniu 5 lutego 2025 roku (zaczynając od godz. 10:30):
IndustriAll Europe określiło 5 kluczowych działań mających na celu zapobieganie deindustrializacji poprzez:
1. Ochronę naszych pracowników i zdolności przemysłowych (poprzez SURE 2.0).
2. Inwestowanie w finansowanie inicjatyw społecznych i czystej transformacji, zaprzestanie oszczędności i ponowną ocenę zasad fiskalnych.
3. Wykorzystanie zamówień publicznych do zwiększenia popytu.
4. Wypełnienie luki inwestycyjnej z pozostałymi funduszami UE.
5. Zapewnienie odporności przemysłu na rynkach światowych poprzez zwalczanie nadwyżki mocy produkcyjnych i nieuczciwego handlu w celu ochrony miejsc pracy.
Przemysł jest kręgosłupem europejskiej gospodarki. Europejskie związki zawodowe domagają się kompleksowego planu inwestycji przemysłowych i potępiają politykę oszczędności, która tylko uwydatnia kryzysy, z którymi mamy do czynienia i która nie przyniosła ożywienia gospodarczego.
Związki zawodowe chcą prawdziwego europejskiego planu przemysłowego, który nie będzie próbował podążać za Chinami lub Stanami Zjednoczonymi ani wybierać między nimi – chcemy europejskiego planu, który pozwoli nam odzyskać nasze przeznaczenie dzięki inwestycjom, innowacjom oraz badaniom i rozwojowi.
Plan ten musi obejmować:
– Kompas Sprawiedliwej Transformacji nadający priorytet szkoleniom na rzecz sprawiedliwego przejścia do zrównoważonych gałęzi przemysłu
– Kompleksowy plan inwestycji przemysłowych, który uwzględnia uwarunkowania społeczne we wszystkich inwestycjach publicznych.
– Prawo do przystępnej cenowo, czystej energii w domu i w pracy
– Wzmocnione negocjacje zbiorowe i partycypację pracowników
– Gwarancje globalnego łańcucha dostaw zapewniające uczciwe praktyki zakupowe i należytą staranność w zakresie praw człowieka.
Czekamy na pozytywny finał i działania zadeklarowane przez Przewodniczącą Komisji Europejskiej mające na celu ochronę pracowników i zakładów przemysłowych w całej Unii Europejskiej.
Grzegorz Trefon