W dniu 5 czerwca odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie działającej przy Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach, w którym uczestniczył Wiceprzewodniczący Krzysztof Stefanek. Dyrektor Respondek przedstawił interesującą analizę zagrożenia metanowego w górnictwie. 78% wydobycia w polskich kopalniach węgla kamiennego pochodzi ze 177 ścian zlokalizowanych w  pokładach i rejonach metanowych. Najwyższe zagrożenie metanowe występuje na kopalniach Brzeszcze, Pniówek i Krupiński. Maksymalne przyrosty metanowości bezwzględnej zanotowano w 2013 roku w kopalniach Krupiński, Murcki-Staszic oraz Budryk. Metanowość względna systematycznie wzrasta i w 2013 roku wyniosła 11 m3/1T wydobycia. W kopalniach węgla kamiennego w wyniku robót eksploatacyjnych uwalnia się rocznie 847 mln m3 metanu. W 2013 r. ujęto 276 mln m3 metanu, a zagospodarowano tylko 187 mln m3 .

17 kopalń posiada instalacje i prowadzi odmetanowanie. KHW S.A. jako jedyna spółka zwiększa wskaźnik zagospodarowania ujmowanego metanu. Stopień zagrożenia metanowego w górnictwie  jest dodatkowo pogarszany przez eksploatacje ścian podpoziomowych. Ich udział w ogólnym wydobyciu wynosi obecnie 63% i stale się zwiększa.

24-osobowa Komisja została powołana w dniu 31 grudnia 2013 roku. Komisja jest organem doradczym i opiniodawczym prezesa WUG. W jej skład wchodzą naukowcy, przedstawicie przedsiębiorców, central górniczych związków zawodowych oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Przewodniczącym komisji ponownie został prof. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa. Podczas XXXIV posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie wręczono nominacje osobom powołanym w jej skład na dwuletnią kadencję.