Przewodniczący Dariusz Trzcionka i Wiceprzewodniczący Bogusław Studencki wraz z kolegą Tadeuszem Chwałką – Przewodniczącym Forum brali udział w Gdańsku w dniach od 6 do 8 kwietnia 2014r. w Regionalnej Konferencji industriAll. Konferencja zgromadziła związkowców reprezentujących przemysłowe związki zawodowe z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Słowenii.
Uczestników z środkowej europy, którzy przybyli do Polski powitali liderzy polskich central związkowych: Tadeusz Chwałka – Przewodniczący FZZ, Jan Guz – Przewodniczący OPZZ, Bogdan Biś w imieniu Piotra Dudy – Przewodniczącego NSZZ ?Solidarność” i Sylvain Lefebvre – Zastępca sekretarza generalnego industriAll w Europie. Spotkanie związkowe poprowadził Jozef Stredula – Przewodniczący OS KOVO.
W czasie obrad dyskutowano o bieżących problemach pracowników i rozwoju sytuacji gospodarczo-społecznej w poszczególnych krajach Europy środkowej, w tym w Polsce. Związki zawodowe wymieniły się raportami krajowymi oraz porównały ich sytuację w kontekście wspólnych europejskich wyzwań.
W trakcie dyskusji obecna była również tematyka dotycząca zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej. Przewodniczący Dariusz Trzcionka wskazywał na aktualną działalność PZZ ?KADRA” i Forum Związków Zawodowych, przywołując i opisując przykłady dotyczące realizowanych obecnie reform w Polsce. Swoją uwagę poświęcił analizie krajowego programu reform w Polsce, oraz wskazywał na kierowane do przedstawicieli Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego opinie FZZ, sygnalizujące na obecne problemy związane z zatrudnianiem i pracą polskich pracowników oraz z funkcjonowaniem dialogu społecznego w Polsce. Przedstawiciele innych związków zawodowych opisywali również reformy w ich krajach oraz oceniali wdrażanie pakietów reform fiskalnych czy też gospodarczych.
Ważnym problem, który poruszono w kontekście sytuacji w krajach środkowoeuropejskich były kwestie środowiskowe, polityka energetyczno-klimatyczna oraz ich wpływ na miejsca pracy i zrównoważony rozwój w Europie. Dyskusja dotyczyła spraw i problemów zagrażających rozwojowi przemysłu z perspektywy ochrony środowiska a szczególnie w kontekście realizowanej polityki klimatyczno-energetycznej UE. Dyskutowano stanowiska poszczególnych organizacji członkowskich industriAll oraz bieżące i przyszłe strategie UE.
Uczestnicy zapoznali się z pracami Komitetu Sterującego i Komitetu Wykonawczego oraz omówili sprawy statutowe związane z przygotowaniem się do najbliższych statutowych spotkań industriAll w Europie.
Galeria zdjęć: