Przewodniczący Dariusz Trzcionka reprezentował Forum Związków Zawodowych na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju w dniu 20 października 2015r., którą otworzył Pan Andrzej DUDA – Prezydent RP. Spotkanie zostało zorganizowane w Pałacu Prezydenckim w sprawie „Odpowiedzialnej Polityki Klimatyczno-Energetycznej – Diagnoza przez Konferencją Klimatyczną COP21„. Pan Prezydent zauważył, że Polska wypełniła wszystkie zobowiązania wynikające z dotychczasowych międzynarodowych ustaleń. Przyjęty dla Polski cel ograniczenia emisji o 6 % w stosunku do roku bazowego, jakim był przyjęty wówczas rok 1988 został osiągnięty. Ograniczenie emisji CO2 w stosunku do roku 1988 wyniosło w Polsce 30%. Prezydent dodał, że jest to nasz ogromny sukces.
Prezydent zwrócił również uwagę, że w Polsce jest ok. 90% europejskich złóż węgla, co może wystarczyć na kolejne 200 lat. ? Węgiel jest naszym absolutnie podstawowym surowcem energetycznym i bazą energetyczną, a więc elementem naszej energetycznej suwerenności ? mówił prezydent. Przypomniał, że gdy przewodniczący Komisji Europejskiej informował, że Unia Europejska 50 proc. swoich potrzeb energetycznych zaspokaja z importu, jeszcze jako poseł do PE podawał w wątpliwość suwerenność energetyczną UE. Jak mówił, dostawy z zewnątrz zawsze mogą zostać wstrzymane i przypominał, że takie sytuacje z gazem miały już miejsce w przeszłości. Energia w tym wypadku stanowi istotny oręż i mówiąc wprost – element szantażu, a wiec związana jest z kwestią bezpieczeństwa i suwerenności ? podkreślał Andrzej Duda, pytając, czy w związku z tym nie powinniśmy przede wszystkim wykorzystywać posiadanych zasobów. Nie tylko z polskiego, ale także z europejskiego punktu widzenia, jednym z tych surowców, które są w stanie suwerenność przynajmniej wzmacniać, jest węgiel.
Wskazywał, że wielkie światowe gospodarki, jak Chiny, Rosja, Stany Zjednoczone, Brazylia, czy Indie na dziś nie przyjęły na siebie żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o emisję CO2. Zdaniem prezydenta, przy przyjętych zobowiązaniach, gospodarka Unii Europejskiej z roku na rok będzie traciła na konkurencyjności w stosunku do gospodarek tych państw. ? To jest dzisiaj wielki problem Unii Europejskiej ? mówił. Jeżeli w Paryżu nie zostaną przyjęte rozwiązania, które spowodują, że ciężar ograniczeń emisji wezmą na siebie pozaeuropejskie wielkie gospodarki, to z punktu widzenia Unii Europejskiej będzie to klęska ? dodawał.
W czasie spotkania Pan prof. Jan Szyszko – Minister Środowiska zaprezentował podstawowe informacje dotyczące spraw COP21 w Paryżu oraz Konwencji Klimatycznej i Protokół z Kioto. W czasie spotkania omawiano Pakiet klimatyczno-energetyczny w świetle skutków społeczno-gospodarczych dla Polski, sprawy miksu energetycznego, leśnych gospodarstw węglowych i inne wyzwania stojące przed Polską dotyczące: miejsc pracy, gospodarki i przedsiębiorczości.
GT