W kopalniach Kompanii Węglowej S.A., Katowickiego Holdingu Węglowego S.A., Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. związkowcy organizują się w celu obrony swoich miejsc pracy, oczekują konstruktywnych decyzji i mają nadzieję na powrót do rozmów z przedstawicielami rządu. Jak deklaruje Wiceprzewodniczący PZZ „KADRA” Bogusław Studencki – w tej chwili oczekują w siedzibie Zarządu KW SA. na powrót Prezesa KW S.A. z przedstawicielem rządu, w celu kontynuacji rozmów do skutku.

Zarządy spółek węglowych prowadzą negocjacje ze stroną związków zawodowych ? tak jest jeszcze w Katowickim Holdingu Węglowym S.A. i Kompanii Węglowej S.A. Związki zawodowe w imieniu pracowników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. o prezesie sprawującym funkcję od 2007r. zdecydowanie mówią – utracił wiarygodność, w tym na dzisiejszej konferencji prasowej po raz kolejny dowodzą dlaczego chcą zmian. Sytuacja pracowników i miejsc pracy jest coraz mniej pewna ? zawiodły plany naprawcze Zarządów Spółek i niepowodzeniem zakończyły się dotychczasowe zmiany wprowadzane w Spółkach. Niepokój górników dotyka bezpośredniej sytuacji ich miejsc pracy i tego co czeka polskie rodziny w czasie zbliżających się Świąt na Śląsku.

Prezes Kompanii Węglowej S.A. zaprosił na dzisiaj przedstawicieli związków zawodowych do centrali Spółki w Katowicach. W czasie spotkania Prezes poinformował o braku możliwości pozyskania finansowania planu naprawczego Spółki, gdyż nie pozyskano środków z tytułu emisji euro-obligacji. Według Prezesa Program Naprawczy jest nieaktualny. Jedyne co może zrobić aby uratować Spółkę ? to zwolnienie załóg górniczych i likwidacja kilku kopalni.

Po takich pomysłach strona związków zawodowych zwróciła się do Prezesa z komunikatem, że nie uważamy aby rozmowy się zakończyły i chcemy rozmów z przedstawicielem / pełnomocnikiem rządu Pani Premier Ewy Kopacz, a dalsze rozmowy z Zarządem są obecnie bezprzedmiotowe.

Zarząd Kompanii nieustannie wywiera też presję na stronę pracowników i chce likwidacji części składników wynagrodzeń górników. Z informacji prezentowanych przez Zarząd wynika, że Pracownicy mają otrzymać płace za miesiąc listopad br. ale co do środków na grudniowe wynagrodzenia dla pracowników KW są znaczące wątpliwości.

Katowicki Holding Węglowy S.A. ? tu również trwają rozmowy, były 2 tury dyskusji między stroną związków zawodowych i Zarządem Spółki. Dotychczasowe efekty ? brak zbliżenia stanowisk.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. ? jak informują nasze koleżanki i koledzy ? związki zawodowe rozmawiają z pracownikami i protestują po czujnym okiem znaczących sił Policji zgromadzonych przed siedzibą Spółki w Jastrzębiu- Zdrój. Zarząd spodziewał się prowokacji i niepokoi społecznych – prezes postanowił dzisiaj wziąć urlop, a wraz z nim pozostali prezesi, doradcy, pełnomocnicy i liczne grono dyrektorskie. Tymczasem dzisiejsza manifestacja przebiegła wzorowo bez potrzeby interwencji ze strony znudzonej Policji.

Dla pracowników manifestujących dzisiaj zabrakło miejsca i krzeseł w siedzibie JSW S.A. i trzymano ich przed wejściem do Spółki, co jest efektem ponad 2 ? krotnego wzrostu zatrudnienia o liczne grono fachowców i ekspertów Spółki ? w 2007r. były 182 osoby, a br. – 385 osób. Prezesi dwoili się i troili w czasie licznych podróży po Wielkiej Brytanii i USA poszukując źródeł dla sfinansowania emisji euro-obligacji i cóż wyszło jak zawsze ? bez efektów. Związki zawodowe są dla wielu wrogiem, gdy stają w obronie pracowników, gdy zawodzi Zarząd i brak długofalowej koncepcji funkcjonowania branży.

Jak na razie Zarząd nie radzi sobie z przestrzeganiem prawa pracy i łamie postanowienia porozumień zbiorowych ? nie zamierza się np. wycofywać z podjętych decyzji w sprawie posiłków profilaktycznych i środków czystości. Nie wstrzymał wcześniejszych uchwał mimo wydania przez Państwową Inspekcję Pracy określonych postanowień oraz nie naprawił wcześniejszych szkód.

Związki zawodowe w JSW S.A. zorganizowały konferencję prasową na której przedstawiciele pracowników upublicznili treść listu do Pani Premier Ewy Kopacz i do Wicepremiera Janusza Piechocińskiego wraz z analizami sytuacji Spółki. Związki zawodowe sumują m.in. koszty, których likwidacji domaga się Zarząd w perspektywie najbliższych 3 lat, a zaoszczędzonej na pracownikach kwoty około 1,5 miliarda złotych wystarczy na sfinansowanie przez pracowników przejęcia przez Spółkę kopalni Knurów ? Szczygłowice. Związkowcy zwrócili uwagę na fatalne i szkodliwe zarządzanie JSW S.A.

Oceniając obecną sytuację ekonomiczną Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz sposób zarządzania spółką, i działania w zakresie stosowania prawa pracy pracownicy uważają, że zarząd JSW SA utracił wiarygodność i powinien zostać odwołany. Akcja protestacyjna, została podjęta aby potwierdzić, że pracownicy, a zarazem akcjonariusze kopalń JSW SA, są zdeterminowani w walce o miejsca pracy i o swoje kopalnie. Związkowcy nie zablokowali dostępu do biurowca JSW i przypominają, że ich działania są konsekwencją sondażowego referendum, zorganizowanego w spółce przez związki zawodowe (29 i 30 października). Ponad 90 proc. pracowników JSW uczestniczących w głosowaniu wyraziło opinię, że zarząd spółki utracił wiarygodność i powinien zostać odwołany. Frekwencja w referendum wyniosła około 76 proc.