O problemach polskiego górnictwa dyskutowano wczoraj od godz. 11:00 na kolejnym posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do spraw Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce pod przewodnictwem Pana Jerzego W. Pietrewicza – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Tematem spotkania było omówienie prac nad wspólnym programem zakupowym dla górnictwa, indeks węgla energetycznego ? czyli tzw. formuła budowy cen węgla dla energetyki, możliwości emisji euro-obligacji przez Spółki Węglowe oraz sytuacja Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. Ze strony społecznej w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele NSZZ ?Solidarność”, ZZG w Polsce oraz z ramienia PZZ ?KADRA? ? Przewodniczący Dariusz Trzcionka i Wiceprzewodniczący Krzysztof Stefanek.
Pan R. Marzec przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu wspólnie z Panem Arturem Trzeciakowskim Wiceprezesem KHW S.A. przedstawili poziom przygotowań do pilotażowego zakupu podstawowych materiałów masowych dla Spółek Węglowych ? KW S.A., JSW S.A. i KHW S.A. W pierwszej kolejności zakup będzie obejmował 5 rodzajów materiałów:
1. Obudowa chodnikowa
2. Okładziny żelbetonowe
3. Olej
4. Półmaski przeciwpyłowe
5. Pył kamienny,
na łączną kwotę 700 milionów złotych w przetargach publicznych.
Pan Tomasz Dąbrowski Dyrektor Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki omówił szczegółowo różne warianty indeksu węglowo-energetycznego tj. sposobu zbudowania ceny węgla energetycznego. W dyskusji strona społeczna przedstawiała swoje stanowiska, wraz z Przewodniczącym Dariuszem Trzcionką. Bardzo ożywiona dyskusja ze stroną społeczną wskazywała, że najkorzystniejszym wariantem dla obydwu sektorów byłoby oparcie ceny węgla na bazie kosztowej. Szczegółowe uzgodnienia zostaną opracowane przez przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Skarbu Państwa pełniących nadzór właścicielski nad tymi Spółkami po rozmowach z przedstawicielami energetyki i górnictwa.
Pan Bogdan Klimaszewski, Z-ca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów omówił zalety i wymogi niezbędne do przeprowadzenia emisji euro-obligacji przez Spółki Węglowe. W dyskusji uzgodniono, że prowadzone przez Spółki działania w celu przeprowadzenia emisji będą kontynuowane.
Ostatnim tematem spotkania w Warszawie była informacja Prezesa Zarządu KHW S.A. Romana Łój na temat sytuacji finansowej KHW S.A. W ocenie prezesa sytuacja jest trudna, za 7 miesięcy tego roku KHW S.A. wykazuje stratę. W czasie posiedzenia przedstawiono informacje o pojawieniu się nowych rynków zbytu węgla. Uruchomienie sprzedaży węgla na nowych kierunkach odbędzie się przy udziale Węglokoksu. Prezes zaznaczył, że wynagrodzenia dla pracowników KHW S.A. będą nie zagrożone.
Uzgodniono termin następnego posiedzenia Zespołu po 20 września 2014r.