W dniu 29 stycznia 2014r. odbyło się spotkanie w Warszawie zorganizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą dotyczące Polityki Klimatyczno-Energetycznej Unii Europejskiej i przewidywanej w najbliższych tygodniach inicjatywy Komisji Europejskiej dotyczącej przede wszystkim energetyki i ochrony środowiska, istotnych z punktu widzenia konkurencyjności polskiej gospodarki. W spotkaniu brał udział Wiceprzewodniczący PZZ ?KADRA” – Krzysztof Stefanek. Spotkanie odbyło się ze względu na opublikowane w dniu 21 stycznia 2014 r. przez Komisję Europejską propozycje zaostrzające Pakiet Energetyczno-Klimatyczny, który został przyjęty w dniu 12 grudnia 2008 roku.
Komisja Europejska proponuje w nich wprowadzenie nowego wiążącego celu redukcji emisji CO2 na poziomie 30% – 40% do roku 2030 – co wiąże się ze zmianą Dyrektywy ETS (współczynnik liniowy) i droższymi uprawnieniami do emisji CO2 dla polskiej energetyki opartej na węglu. Zakładana jest nowelizacja Dyrektywy ETS, aby pod nazwą ?stabilizacji rynku CO2″ stworzyć odpowiednio duży sztuczny popyt, który podwyższy cenę uprawnień do emisji CO2. W zamierzeniach Komisji doprowadzi to do osiągnięcia rentowności eksploatacji elektrowni opartych na gazie, a równocześnie skutecznie wyeliminuje węgiel ze struktury paliwowej sektora wytwarzania energii elektrycznej.W ocenie przewodniczącego Krzysztofa Stefanka obecna polityka klimatyczna opiera się na rokowaniach skierowanych na eliminację węgla z energetyki w UE, na podwyższaniu norm ochrony powietrza, które utrudnić mogą działalność polskim zakładom przemysłowym, dlatego jest potrzebne zaostrzenie stanowiska Polski w tej sprawie i ochrona naszych interesów narodowych. W tym celu potrzeba stanowczej postawy ze strony przedstawicieli polskiego rządu.
W ocenie zebranych na spotkaniu przedstawicieli środowisk gospodarczych, społecznych i politycznych jeżeli dojdzie do publikacji projektu legislacyjnego oznaczać to będzie zgodę państw Unii na podwyższenie kosztów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej opartej na węglu i w przypadku Polski zamknięcie kopalń. Równocześnie nowe propozycje UE stoją w sprzeczności z nowymi zgłaszanymi celami unijnymi dotyczącymi reindustrializacji.
Trudno obecnie porównywać sytuację Polski do innych krajów UE, jak Niemcy czy Francja. W pierwszym z tych Państw – Niemczech – w tym miesiącu nieco osłabła zielona rewolucja (Energiewende), dzięki której miano wpompować do sektora energetycznego około 1 biliona Euro dotacji oraz zdecydowaną postawą tamtejszego rządu postanowiono zrezygnować z elektrowni atomowych. W drugim kraju – Francji – pozostaje się przy znaczącym udziale energii z atomu w produkcji energii elektrycznej (78%).
Wiele krajów UE zdaje sobie sprawę ze skuteczności energetyki odnawialnej oraz wysokich kosztów nowych inwestycji oraz ich wpływu na wysokość cen energii. Niemcy wydaje się, że zaczynają zdawać sobie sprawę, że nie jest możliwe równoczesne zrezygnowanie z atomu i węgla, dlatego oddają nowe węglowe jednostki a w planach mają budowę 12 nowych bloków węglowych. Należy zauważyć, że Polska jest w innej sytuacji niż Francja i Niemcy i odejście od węgla nie jest możliwe. Zachodzi też potrzeba aby zredukować możliwość wystąpienia blackoutu w Polsce poprzez modernizację węglowych bloków energetycznych, które zbudowano głównie w latach 70-tych. Nowe inwestycje w Polską energetykę węglową to szansa dla rodzimego przemysłu, szansa na rozwój gospodarczy oraz jedyna realna możliwość redukcji o 30% polskiej emisji CO2. Obok nowych inwestycji w produkcję energii potrzeba też inwestycji w bardziej optymalny system dystrybucji energii.
Z powyższych powodów rozwój węglowych technologii może być najlepszym rozwiązaniem dla polskich ambicji redukcji CO2 oraz budowy polskiego modelu energetycznego, który będzie też promował lokalnych producentów energii i jej lokalną dystrybucję przez lokalne firmy energetyczne. Państwo Polskie powinno wpierać bezpieczeństwo systemu energetycznego kalkulując konsekwencje dla wszelkich rozwiązań mając na uwadze wysokość rachunków za energię jaką płacić będą obywatele. Pogodzenie polskich planów rozwoju bardziej ekologicznej energetyki węglowej stoi w sprzeczności z obecnymi planami Komisji Europejskiej.
Należy zauważyć, że każdorazowe plany budowy nowych bloków węglowych powinny być szczegółowo analizowane oraz wykorzystane w praktyce przez polskich producentów węgla energetycznego. Dostosowanie produkcji węgla o odpowiednich parametrach jakościowych oraz zwiększenie częstotliwości kontaktów handlowych powinno służyć zapewnieniu zbytu na polski surowiec również w przyszłości.
W czasie spotkania przedstawiciel naszego związku poparł projekt apelu o rozwagę przy negocjacjach przyszłej polityki klimatycznej. Inicjatywa skierowania apelu do Rządu RP, Posłów i Senatorów RP, Europarlamentarzystów, Liderów partii politycznych w Kraju i kandydatów do Europarlamentu została zainicjowana przez Krajową Izbę Gospodarczą.