Pracownicy i mieszkańcy Bogatyni ponownie protestowali przeciw zamknięciu kopalni węgla brunatnego Turów. Protest mieszkańców, w tym naszych koleżanek i kolegów ze związku zawodowego KADRA polegał wczoraj na zablokowaniu granicy polsko-czeskiej. Ta spontaniczna akcja samochodowa w dniu 25 maja 2021 r. była wyrazem dużych pokładów niepokoju i złości jaka kumuluje się w lokalnej górniczej społeczności w gminie Bogatynia.

Wielu polskich obywateli, pracowników i związków zawodowych postrzega prowadzone działania Czech, jako bezpośrednio wymierzone w ich zakład pracy, bezpieczeństwo, poczucie stabilizacji wśród rodzin górników i energetyków. W czasie protestu, który zaczął się na rondzie w Kopaczowie, mieszkańcy zablokowali ruch transgraniczny na styku szlaków komunikacyjnych między Polską, Czechami i Niemcami. Na zdjęciu niżej miejsce protestu mieszkańców.

Niżej znajduje się film naszych kolegów z protestu na drodze na granicy kraju:

https://www.facebook.com/100000875777286/videos/4105387296167089/

 

W dniu dzisiejszym górnicy również protestują wyrażając swoje niezadowolenie. We Wrocławiu na Dolnym Śląsku odbyła się kolejna spontaniczna akcja. Marek Gacka – Wiceprzewodniczący PZZ „KADRA” i Mieczysław Krupiński – członek Zarządu Głównego PZZ „KADRA” są razem z górnikami aby wręczyć postulaty związkowe w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu. 

We Wrocławiu dzisiaj górnicy wyrażają swoje niezadowolenie. Dzisiaj to silny głos górników z okolicy Bogatyni, ale jutro może objąć innych pracowników. W wielu regionach górniczych zagrożeni czują się już nie tylko pracownicy, ale też lokalna społeczność zależna od funkcjonowania KWB Turów. Ingerencja rządu Czech w sprawy dotyczące polskich pracowników wymaga z pewnością większego zaangażowania strony polskiej administracji. Razem z górnikami z KWB Turów są ich koleżanki i koledzy z Bełchatowa oraz górnicy węgla kamiennego z Górnego Śląska, m.in. z Bytomia, Rudy Śląskiej, Jastrzębia-Zdrój i innych górniczych gmin.

Niżej znajdują się materiały z protestu we Wrocławiu w dniu 26 maja 2021 r.

 

W sprawie przyszłości KWB Turów i pracy elektrowni należącej do PGE polscy podatnicy zajmują jednoznaczne stanowisko oraz mają swoje oczekiwania. Około 3 milionów obywateli Polski i UE polega na niezakłóconej pracy polskich górników i energetyków wraz z całą infrastrukturą krytyczną (np. szpitale, sądy, straż, policja, liczni przedsiębiorcy i gospodarstwa domowe). System zależy od pracy infrastruktury energetycznej i niezakłóconych dostaw energii elektrycznej, ciepłej wody, ciepła systemowego z zakładu w Bogatyni. Jedno postanowienie nie może blokować dostępu do energii obywatelom. Instytucje publiczne w kraju i za granicą nie liczyły się tutaj z interesem społecznym i z pracownikami. 

Jak pokazują nasze realia i fakty – Polska nie była i nie jest nadal przygotowana na warunki wynikające z postanowienia TSUE.

Grzegorz Trefon