W Częstochowie zakończony został 20 miesięczny okres kryzysu – postoju produkcji w Hucie Częstochowa i przemysł ponownie wrócił do tego miasta. 20 stycznia 2025 r. uruchomiono produkcję stali w Hucie Częstochowa, a deindustrializacja nie jest już zagrożeniem w tej części Polski. Rozpoczęcie produkcji było możliwe dzięki zawarciu przez grupę Węglokoks porozumienia z syndykiem masy upadłościowej w sprawie dzierżawy Huty.
Nasz kolega Mariusz Ciupiński – Przewodniczący MZZ KADRA Huty Częstochowa podkreślił, że po wielu miesiącach postoju ruszyła produkcja co załoga wraz ze związkami zawodowymi przyjęły z dużym zadowoleniem. Aktualnie wszyscy pracownicy powrócili do pracy w Hucie. Start zakładu poprzedziły próbne wytopy stali w piecu elektrycznym, w poprzednich tygodniach sprawdzano „na zimno” inne urządzenia, w tym walcownię.
Otwarcie produkcji stalowni nastąpiło w obecności Pani Marzeny Czarneckiej – Minister Przemysłu, Pana Roberta Kropiwnickiego – Ministra Aktywów Państwowych, Pani Izabeli Leszczyny – Minister Zdrowia, Pana Krzysztofa Matyjaszczyka – Prezydenta Miasta Częstochowa, Pana Tomasza Ślęzaka – Prezesa Węglokoksu i Pana Wojciecha Saługi – Marszałka Województwa Śląskiego.
Na dzień 28 stycznia 2025 r. planowane jest otwarcie produkcji w walcowni blach grubych. Również firmy kooperujące uruchamiają swoją działalność produkcyjną, a Syndyk otrzymał zgodę sądu za przeprowadzenie przetargu na sprzedaż Huty, z zaplanowanym otwarciem ofert w dniu 17.02.2025 r.
Hutnictwo polskie i europejskie to część długiej historii tej przemysłowej rodziny, która od wielu lat zmaga się z dużym kryzysem. Polskie związki zawodowe wspierały pracowników i proces otwarcia produkcji oraz od wielu miesięcy zabiegały o uruchomienie jej w Częstochowie. W ciągu ostatnich lat zmagamy się w czasie wielkich przemian w przemyśle stalowym z trudnościami na rynku stali w Unii Europejskiej, rosnącymi obciążeniami tej branży energochłonnej, tym bardziej na uwagę zasługują wysiłki firmy Węglokoks, związków zawodowych i rządu RP aby produkcja stali wróciła na stałe do Częstochowy w Polsce.
Związki zawodowe z Huty Częstochowa podejmowały liczne zabiegi i wysiłki aby produkcja stali wróciła do ich zakładu, były spotkania, protesty i inne działania. Dzięki tej pracy i wsparciu ze strony firmy Węglokoks oraz rządu RP staje się to obecnie możliwe. PZZ KADRA zależy aby stal była produkowana w kraju, a do tego potrzeba odpowiedzialnej polityki przemysłowej.
Również związki zawodowe działają intensywnie w całej Europie aby przemysłowe sektory, w tym przemysł stalowy kontynuował swoją działalność. Nasza europejska centrala industriAll Europe z siedzibą w Brukseli aktywizuje się obecnie oraz apeluje o proaktywny i silny plan mający na celu utrzymanie i tworzenie dobrych miejsc pracy w przemyśle. Polskie starania i wysiłki pokazują, że jest to możliwe, a produkcja stali w Europie i Polsce jest tak samo niezbędna, jak potrzeba jasnej europejskiej strategii i planu przemysłowego.
Grzegorz Trefon
Galeria (zdjęcia i film udostępnił Mariusz Ciupiński):