Z inicjatywy Ministra Środowiska Pana Jana Szyszko w dniu 23 listopada 2015r. odbyło się spotkanie w związku ze zbliżającą się Konferencją Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP21). Konferencja ma odbyć się w Paryżu w dniach 30 listopada ? 11 grudnia 2015r. Minister zachęca środowiska przemysłowe do zaangażowania i dyskusji w tematach dotyczących potrzeb polskiego przemysłu w perspektywie COP21. Spotkanie zorganizowane w Warszawie poprowadził Pan Paweł Sałek, który w poprzednim tygodniu został powołany na stanowisko sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej. W spotkaniu z ramienia Forum Związków Zawodowych wziął udział Grzegorz Trefon (PZZ ?KADRA?), przedstawiciele władz NSZZ ?Solidarność?, organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele organizacji pracodawców.
Pan Minister Paweł Sałek ? pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej – otwierając spotkanie podkreślił, że polski rząd uważa sprawę negocjacji za bardzo ważną, a na Konferencji będą obecni przedstawiciele polskich organizacji NGO i związków zawodowych. Minister Paweł Sałek zadeklarował i podkreślił znaczenie współpracy z polskim przemysłem w przedmiotowych sprawach. W odpowiedzi przedstawiciele polskiego przemysłu (m.in. PKEE, GIPH, PTEZ) zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w Konferencji w Paryżu. Pan Minister zauważył, że Polska chce być aktywna w czasie Konferencji, przygotowuje miejsca do ekspozycji i na spotkania towarzyszące COP21. W czasie swojego wystąpienia pełnomocnik rządu przedstawił prezentację dotyczącą spraw negocjacji klimatycznych, które Polska prowadzi od wielu lat, podkreślał wkład i sukcesy Polski w redukcję emisji CO2 w ramach Protokołu Kioto, przybliżył wiele zagadnień odnoszących się m.in. do zrównoważonego rozwoju, ochrony bioróżnorodności, spraw Encykliki papieskiej Laudato Si i in.
W czasie dyskusji w imieniu strony związków zawodowych głos zabrał Przewodniczący Kazimierz Grajcarek, podkreślając wcześniejsze sygnalizowanie przez związki zawodowe zainteresowania w sprawach negocjacji klimatycznych. Związki zawodowe odbyły spotykania robocze w tej tematyce i widzimy potrzebę utrzymania regularnych spotkań z Pełnomocnikiem rządu w sprawach odnoszących się zarówno do światowych negocjacji klimatycznych, jak i w sprawie polityki energetyczno-klimatycznej UE. Wcześniej polski rząd i pracodawcy nie pomagali związkom zawodowym w uczestnictwie w COP. Kazimierz Grajcarek w imieniu central związkowych podziękował Panu Ministrowi za zaproszenie na spotkanie i za pomoc, okazaną nam po raz w pierwszy w historii polskiego udziału w negocjacjach klimatycznych.
O tematyce negocjacji klimatycznych w czasie COP21 w Paryżu będziemy informować na bieżąco.
GT