Podczas warsztatu lokalnego w dniu 14.02.2025 r. w Jaworznie rozmawialiśmy o sprawiedliwej transformacji w podregionie sosnowieckim. Warsztat otwarli: Marcin Machura – Przewodniczący MZZ Kadra przy PKW S.A. ZG Sobieski w Jaworznie i Krzysztof Stanisławski – Wiceprzewodniczący PZZ „KADRA”.
W czasie spotkania skupiono się na procesach transformacji i wymieniono się doświadczeniem oraz problemami w sektorze górnictwa węgla, energetyki, automotive i hutniczym. Dyskutowali ze sobą przedstawiciele lokalnych organizacji związków zawodowych m.in. KADRA, KONRA, ZZ Ruchu Ciągłego z podregionu sosnowieckiego (z Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca).
Na początku warsztatu Grzegorz Trefon i Krzysztof Stanisławski w imieniu PZZ „KADRA” przedstawicieli założenia projektu i dobre praktyki sprawiedliwej transformacji z działalności związków zawodowych.
W imieniu lidera projektu ROPT 2.0 prezentację przedstawiła Pani Anna Dudek Kierownik Referatu Transformacji w Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wraz z opisem założeń Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji i prezentując aktualne dane dotyczące wykorzystania środków unijnych oraz obecnie trwających konkursów.
Pan Dyrektor Paweł Kania (PKW SA) zaprezentował wyzwania transformacyjne i doświadczenia z działalności firm górniczych na przykładzie działalności Południowego Koncernu Węglowego S.A. z Jaworzna opisując obecną sytuację firmy, a także działania inwestycyjne oraz transformację na obszarze środowiskowym, zarządczym i społecznym. Pan Dyrektor zauważył jak istotna jest rola branży górniczej i energetycznej w procesie nadchodzących zmian gospodarczo-przemysłowych, w tym w działaniach na rzecz utrzymania konkurencyjności krajowej gospodarki, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i dla wykorzystania szans rozwoju związanych z transformacją. PKW SA podejmowało się licznych działań dot. stacji uzdatniania wody, wykorzystania ciepła z dołu kopalni, inwestycji w OZE, a także w oczyszczanie ścieków. Równocześnie w działaniach inwestycyjnych firm górniczych coraz większą rolę odgrywają instalacje dodatkowych mocy z silników kogeneracyjnych wykorzystujących metan (np. 5,4 KW w KWK Brzeszcze), instalacje odmetanowania czy działania w budowę zbiorników retencyjnych w celu zmniejszenia presji na środowisko wodne.
Pani Dyrektor Anna Mocała – Naczelnik Wydziału Zarządzania Funduszami i Strategii w Urządzie Miejskim w Jaworznie przedstawiła doświadczenia miasta m.in. z rewitalizacji terenów po Kopalni Jan Kanty, Kopalni Kościuszko, po Hałdzie Piłsudski i na terenie GEOsfery i Parku Gródek. Uczestnicy warsztatu nie szczędzili pozytywnych uwag na temat wysokiej jakości wykonanej w mieście pracy dla projektów ścieżek rowerowych i funkcjonującego transportu publicznego bazującego na nowoczesnej bazie pojazdów niskoemisyjnych. Rozmawiano o ekosystemie współpracy Jaworzna i inteligentnych rozwiązaniach, które powstają w mieście przy wsparciu z funduszy europejskich.
Przewodniczący Marcin Machura przedstawił lokalne wyzwania i omówił sytuację sektora górniczego w podregionie sosnowieckim w okresie transformacji na przykładzie ZG Sobieski. Przewodniczący skupił się na roli inwestycji w rozwój produkcji z poszanowaniem zasobów wód z wyrobisk podziemnych kopalń, roli odwadniania w układzie na przykładzie ZG Sobieski. Przewodniczący omówił również plany działalności górniczych firm na powierzchni, m.in. rozbudowy linii energetycznych, budowy farm fotowoltaicznych i oczyszczalni ścieków sanitarnych. W kontekście transformacji przedstawił doświadczenia z likwidacji istniejących wcześniej w regionie kopalń węgla. Warsztat zakończyła dyskusja przedstawicieli związków zawodowych i lokalnych samorządowców: Janusza Ciołczyka – Wiceprzewodniczący Rady Miasta i Pawła Bańkowskiego – radnego Sejmiku Województwa Śląskiego.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Regionalne Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 (ROPT 2.0) finansowanego przez Unię Europejską z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Grzegorz Trefon
Galeria:
Projekt finansowany przez Unię Europejską z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji