Mam do  końca lipca bieżącego roku zawartą z pracodawcą umowę o pracę na czas określony. Zakończenie tej umowy zbiega się w czasie z nabyciem przeze mnie uprawnień emerytalnych. Chciałem się dowiedzieć czy w przypadku przejścia zaraz po zakończeniu umowy o pracę na emeryturę będzie mi przysługiwała odprawa emerytalna. Pracodawca twierdzi, że nie nabędę do niej prawa bowiem umowa zakończyła się z upływem czasu na jaki została zawarta, a nie w związku z przejściem na emeryturę.

Władysław S.

Zgodnie z art. 92 (1) kodeksu pracy pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty  z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Prawo do omawianego świadczenia nie jest uzależnione od rodzaju umowy o pracę to znaczy czy została zawarta na czas nieokreślony, czy też jest angażem terminowym. Istotne jest natomiast, czy rozwiązanie stosunku pracy doprowadziło do skorzystania przez pracownika z przysługującego mu prawa do emerytury. Wystarczające jest więc, że występuje określone następstwo w czasie między rozwiązaniem stosunku pracy, a uzyskaniem emerytury.  Jeżeli zatem po zakończeniu umowy przejdzie Pan na emeryturę przysługiwać będzie odprawa. Pracodawca nie ma zatem racji twierdząc, że w opisanym stanie faktycznym nie nabędzie Pan do niej prawa. Przedstawiony wyżej sposób interpretacji art. 92 (1)  kodeksu pracy został uznany za prawidłowy między innymi w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 7.01.2000 r.  sygn. akt: III ZP 18/99.

B.P.