W dniu 16 września 2014r. w Warszawie w biurze KK NSZZ ?Solidarność? odbyło się spotkanie eksperckie dotyczące przedyskutowania rekomendacji partnerów społecznych w czasie zbliżającego się posiedzenia Zespołu ds. Strategii Europa 2020, który działa przy Ministerstwie Gospodarki. Spotkanie zostało poświęcone omówieniu założeń unijnej polityki energetyczno-klimatycznej do 2030r. W spotkaniu z ramienia Forum Związków Zawodowych uczestniczyli Wiceprzewodniczący PZZ „KADRA” Krzysztof Stefanek i Grzegorz Trefon oraz przedstawiciele i eksperci NSZZ ?Solidarność?, OPZZ, BCC i Konfederacja Lewiatan.
Strona związkowa przedstawiła opinie reprezentatywnych central związkowych w sprawie propozycji założeń polityki energetyczno-klimatycznej do 2030r. Dyskutowano o skutkach wprowadzanych nowych wymagań unijnych dotyczących ochrony jakości powietrza i ochrony środowiska.
Eksperci dyskutowali również propozycje i uwagi w kontekście powiązań dyrektywy pułapowej (NEC) i dyrektywy MCP, o dyrektywie LCP, dyrektywie IPPC oraz w zakresie redystrybucji środków w obrębie ETS. Dużo uwagi poświęcono potrzebie zmian w systemie podatkowym, rozwiązaniom dla sektora węglowego, ciepłownictwa i energetyki. Eksperci oceniali możliwości koordynacji działań partnerów społecznych w Polsce w procesie konsultacji stanowisk. Obecni eksperci partnerów społecznych wskazują na potrzebę znaczących inwestycji w energetykę, ciepłownictwo dla zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.
Ochrona trwałych miejsc pracy w Polsce, określenie inwestycji potrzebnych dla transformacji sektora węglowego, możliwości zmian w systemach podatkowych z korzyścią dla węglowej energetyki, znaczenie polityki przemysłowej w Polsce, zapewnienie konkurencyjnych warunków dla działalności polskich przedsiębiorstw to w ocenie ekspertów wyzwania na jakie muszą odpowiedzieć pracownicy i przedsiębiorcy.
Potrzebna jest również pogłębiona analiza i merytoryczna dyskusja, na temat kosztów wdrażanych polityk unijnych i dyrektyw oraz w sprawie realnych możliwości zapewnienia środków inwestycyjnych w Polsce na rzecz sprostania nowym wymaganiom ochrony środowiska.
GT